Press release: Meeting of the Committee on Economic and Financial Policy to review the development of social housing and affordable housing policy
On 22 December 2025, the Ministry of Economy and Finance issued a joint press release on the meeting of the Economic and Financial Policy Committee to review the development of social housing and affordable housing policies.
The new policy aims to (1) provide affordable, quality, safe, and connected social housing for low-income, middle- and vulnerable groups and complement affordable housing based on the real-time needs of students, workers, and migrants, and (2) promote urban development.