Press release: Mekong-ROK cooperation elevates inclusive and sustainable development in the Mekong sub-region
On 28 July 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Mekong-ROK Cooperation Elevates Inclusive and Sustainable Development in the Mekong Sub-Region on their official social media site.
According to the press, His Excellency Sok Chenda Sophea, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, took in the 12th Mekong-Republic of Korea (ROK) Foreign Ministers’ Meeting held on 26 July 2024 in Vientiane, Lao People’s Democratic Republic.