On 20 February 2020, the Ministry of Education, Youth and Sport (MoEYS) has released a public announcement on the official launch of the Komar Rien Komar Cheh program that will be held on 24 February 2020 at Himawari Hotel, Phnom Penh. The press said the Komar Rien Komar Cheh program was developed through relevant stakeholders process that draw upon research and evidence about early childhood education. This program emphasized on the development of reading and mathematics materials for early childhood education namely, grade 1 and grade 2 and focus on teachers training and guideline on this new learning and teaching strategy. During 2018-2019 and 2019-2020 school year, this program has been implemented in 2100 primary schools and has benefited 150000 students in Kompong Thom, Siem Reap, Kratie, Stung Treng, Preah Vihea, Kompot, and Oddar Meanchey and 130 different primary schools in other provinces through the implementation of partnered organizations.
The ministry will expand the implementation of the Komar Rien Komar Cheh program to all the primary school across the country and integrated to Teachers Training Program in primary schools’ teachers training institution throughout the country in the future.