On 04 January 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Deputy PM Prak Sokhonn confers royal order of Sahametrei, Grand Officer, upon outgoing Australian Ambassador.
On the morning of 04 January 2023, His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, received a farewell call by His Excellency Pablo Kang, Ambassador of Australia to the Kingdom of Cambodia, on the occasion of the completion of his diplomatic tenure in the Kingdom.