Press release on Minister Delegate OUCH Borith highly appreciates Cambodia-UN Cooperation, underlines Cambodia’s pride in becoming the main contributor to UNPKOs
On 22 August 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Minister Delegate OUCH Borith highly appreciates Cambodia-UN Cooperation, underlines Cambodia’s pride in becoming the main contributor to UNPKOs.
H.E. Abdulla Shahid stressed that his visit, although short, underscored his appreciation for Cambodia’s commitment to multilateralism and its contribution to maintaining peace and security in the region and the world.