Press release on outcomes of the meeting between Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and Mr. Carlos Felipe Jaramillo, World Bank Vice President for East Asia and the Pacific
On 18 March 2026, Royal Government of Cambodia issued a press release on the outcomes of the meeting between Prime Minister Hun Manet and World Bank Vice President Carlos Felipe Jaramillo.
During the meeting, both sides discussed ongoing cooperation between Cambodia and the World Bank, focusing on socio-economic development, infrastructure, and economic resilience. The Cambodian side expressed appreciation for the World Bank’s continued support and emphasized strengthening cooperation to promote sustainable and inclusive development.