Press release on the joint border commission-JBC
On 7 April 2026, the State Secretariat of Border Affairs issued a press release on the joint border commission.
The State Secretariat of Border Affairs has the honor to inform all compatriots and the national and international public that in the past, the Joint Border Commission-JBC (Cambodian side) has sent Note Verbale many times to the JBC (Thai side) to propose to convene a special JBC meeting, but the Thai side has responded by requesting a subsequent postponement under the pretext of awaiting internal procedures to appoint its new JBC members after the formation of the new Thai cabinet.