Press release on the outcome of the official opening ceremony “2024 Cambodia-China People-to-People exchange year”
On 13 January 2024, the Ministry of Tourism issued a press release on the outcome of the official opening ceremony “2024 Cambodia-China People-to-People Exchange Year” on their official social media site.
According to the press release, the event is designed to enhance tourism and cultural connectivity between the two countries and promote people-to-people exchanges, especially among the youth and the next generation leaders of the two countries to contribute to the realization of a vision to establish a “Community of Shared Future” between the two countries.