សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ ស្តី​ពី​ការ​រៀបចំ​ពិធី​បើក​ជា​ផ្លូវការ​ “​ឆ្នាំ​នៃ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ប្រជាជន​និង​ប្រជាជន​ កម្ពុជា​-​ចិន​ ២០២៤”
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៣​ ខែមករា​ ឆ្នាំ​ ២០២៣​ ក្រ​សូ​ង​ទេសចរ​ណ៏​បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​មួយ​ ស្តី​ពី​ការ​រៀបចំ​ពិធី​បើក​ជា​ផ្លូវការ​ “​ឆ្នាំ​នៃ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ប្រជាជន​និង​ប្រជាជន​ កម្ពុជា​-​ចិន​ ២០២៤”​ នៅ​លើ​បណ្តាញ​ស​ង្ព​ម​ផ្លូវការ​របស់​ខ្លួន​។​
​យោង​តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ក្នុង​គោលបំណង​លើកកម្ពស់​ទំនាក់ទំនង​ទេសចរណ៍​ និង​វប្បធម៌​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ និង​ជំរុញ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​រវាង​ប្រជាជន​ និង​ប្រជាជន​ ជា​ពិសេស​ក្នុង​ចំណោម​យុវជន​ និង​អ្នកដឹកនាំ​ជំនាន់​ក្រោយ​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ ដើម្បី​រួមចំណែក​ដល់​ការ​សម្រេច​បាន​នូវ​ចក្ខុវិស័យ​។​ ដើម្បី​បង្កើត​ “​សហគមន៍​នៃ​អនាគត​រួម​គ្នា​”​ រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​។​