Press release on the outcome of the official visit to the Republic of Indonesia of H.E. Senior Minister Prak Sokhonn
On 06 February 2018, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation has released a press release on outcomes of the official visit to the Republic of Indonesia of H.E. Senior Minister Prak Sokhonn from 01-03 February 2018. The official visit aims to foster the friendly relations and strengthen the bilateral cooperation. With regard to the official meeting, the leaders of between two countries are committed to promote tourism potential through the implementation of Memorandum of Understanding between Siem Reap and Central Java, the possibility of establishing Sister Cities of Phnom Penh and Bogor, and the promotion of direct flights between the two countries. Furthermore, the two countries also agreed to expand further cooperation on various sectors including culture, agriculture, infrastructure, technology, and so on.