On 11 May 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the 42nd ASEAN Summit and related meetings, Labuan Bajo, Republic of Indonesia, on 10-11 May 2023.
During the meetings, ASEAN Leaders reiterated their support for Indonesia’s ASEAN Chairmanship under the theme “ASEAN Matters: Epicentrum of Growth” and were pleased with the progress made in the realization of ASEAN’s priorities in 2023, especially in transforming ASEAN into a Community that is robust, agile, and equipped with strengthened capacity and institutional effectiveness.