Press release on the outcomes of the participation of H.E. Mr. PRAK Sokhonn in the General Debate of the UNGA80 in New York
On 29 September 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the participation of H.E. Mr. PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, in the General Debate of the UNGA80 in New York. At the designation of Samdech Thipadei Prime Minister, H.E. Mr. PRAK Sokhonn led the High-Level Delegation of the Kingdom of Cambodia to participate in the General Debate of the 80th Session of the United Nations General Assembly (UNGA80), held from 23-29 September 2025, under the theme “Better Together: 80 years and more for peace, development and human rights”.