Press release on World Day Against Child Labour, UNICEF calls for increased protection for children on the move
On 12 June 2025, UNICEF issued a press release on World Day Against Child Labour, UNICEF calls for increased protection for children on the move.
A new Study Report on the Situation of Children Affected by Migration between Cambodia and Thailand 1 from the Ministry of Social Affairs, Veterans, and Youth Rehabilitation—supported by UNICEF with funding from the European Union (EU) through the PROTECT programme—reveals the scope of child protection risks faced by children who migrate within Cambodia and to neighbouring countries.