Press release: Outcomes of the state visit of His Excellency Xi Jinping, President of the People’s Republic of China, to the Kingdom of Cambodia from 17 to 18 April 2025
On 17 April 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation has issued a press release on the “Outcomes of the State Visit of His Excellency Xi Jinping, President of the People’s Republic of China, to the Kingdom of Cambodia from 17 to 18 April 2025” on their official website.
According to the press, Chinese President, His Excellency Xi Jinping, paid a state visit to Cambodia not only to reaffirms the unweaving commitment to the iron-clad friendship between the two countries but also to further strengthening and deepened the Comprehensive Strategic Partnership and win-win cooperation between the two countries.