Press release: telephone call between H.E. Mr. PRAK SOKHONN, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Cambodia and H.E. Mr. BUI THANH SON, Minister of Foreign Affairs of the Socialist Republic of Viet Nam
On 09 April 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the telephone call between H.E. Mr. PRAK SOKHONN, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Cambodia and H.E. Mr. BUI THANH SON, Minister of Foreign Affairs of the Socialist Republic of Viet Nam. During the telephone conversation, the two Foreign Ministers had a discussion on bilateral relation, and cooperation between the two countries in various fields, including education, trade, investment, energy, connectivity, and security amidst the COVID-19 outbreak.