Press release: telephone call between H.E. Mr. PRAK SOKHONN, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Cambodia and H.E. Mr. BUI THANH SON, Minister of Foreign Affairs of the Socialist Republic of Viet Nam
On​ 09​ April​ 2021,​ the​ Ministry​ of​ Foreign​ Affairs​ and​ International​ Cooperation​ issued​ a​ press​ release​ on​ the​ telephone​ call​ between​ H.E.​ Mr.​ PRAK​ SOKHONN,​ Deputy​ Prime​ Minister,​ Minister​ of​ Foreign​ Affairs​ and​ International​ Cooperation​ of​ Cambodia​ and​ H.E.​ Mr.​ BUI​ THANH​ SON,​ Minister​ of​ Foreign​ Affairs​ of​ the​ Socialist​ Republic​ of​ Viet​ Nam.​ During​ the​ telephone​ conversation,​ the​ two​ Foreign​ Ministers​ had​ a​ discussion​ on​ bilateral​ relation,​ and​ cooperation​ between​ the​ two​ countries​ in​ various​ fields,​ including​ education,​ trade,​ investment,​ energy,​ connectivity,​ and​ security​ amidst​ the​ COVID-19​ outbreak.