Press release: The meeting between H.E. Dr. Aun Pornmoniroth, Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Finance, and Ms. Vladanka Andreeva, United Nations Resident Coordinator in Cambodia
On 9 February 2026, the Ministry of Economy and Finance issued a press release on the meeting between H.E. Dr. Aun Pornmoniroth, Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Finance, and Ms. Vladanka Andreeva, United Nations Resident Coordinator in Cambodia.
H.E. Dr. and Ms. Vodanka Andreova highly valued the excellent cooperation between Cambodia and the United Nations from one stage to another up to the present, and discussed several important topics to strengthen and promote better cooperation, aiming to respond prioritily and in a timely manner to the urgent needs ahead.