Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 13 January to 6:00 AM on 14 January 2026
On 14 January 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 13 January to 6:00 AM on 14 January 2026.
From 6:00 AM on 13 January to 6:00 AM on 14 January 2026, an additional 5,101 displaced persons returned to their homes. Therefore, out of a total of more than 640,000 displaced persons, approximately 500,000 displaced persons have reintegrated into their communities. As a result, there are 150,146 displaced persons remaining in displacement camps.