Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 26 January to 6:00 AM on 27 January 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia
On 27 January 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 26 January to 6:00 AM on 27 January 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia.
An additional 992 displaced persons returned to their homes. Therefore, approximately 530,000 people, equivalent to about 82 percent of the total of more than 640,000 displaced persons, have reintegrated into their communities. As a result, there are 113,040 displaced persons, including 59,159 women and 37,088 children, remaining in displacement camps.