Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 31 January to 6:00 AM on 1 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia
On 1 February 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 31 January to 6:00 AM on 1 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia.
An additional 753 displaced persons returned to their homes. As of now, approximately 540,000 people, equivalent to about 83 percent of the total of more than 640,000 displaced persons, have reintegrated into their communities.