Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 4 February to 6:00 AM on 5 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia
On 5 February 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 4 February to 6:00 AM on 5 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia.
As of the morning of 5 February, there are 95,474 displaced persons, including 49,991 women and 30,532 children, remaining in displacement camps.