Press release: Video conference between Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and His Excellency Dr. Phankham Viphavanh, Prime Minister of the Lao People’s Democratic Republic
On 12 April 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release: video conference between Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and His Excellency Dr. Phankham Viphavanh, Prime Minister of the Lao People’s Democratic Republic. The meeting agreed to expedite the finalization of the draft partnership action plan in order to further strengthen their close ties of cooperation in the field of political security, investment, education, culture, and increasing trade volume.