Result of the workshops and roundtable for the dissemination and training on law on combating the financing of proliferation of weapons of mass destruction
On 14 March 2022, the Ministry of Commerce issued a press release on the result of the workshops and roundtable for the dissemination and training on law on combating the financing of proliferation of weapons of mass destruction. The Ad-Hoc Sub-Committee for the Implementation of Action Plans of the Joint Group of Asia/Pacific Group on International Cooperation (SIP) is pleased to make a public announcement that the Second Working Group in charge of the implementation of actions in 11th Immediate Income concerning financial sanctions on proliferation financing has organized two workshops and one roundtable to further and broaden the dissemination and training on Law on Combating the Financing of Proliferation of Weapons of Mass Destruction for the supervisory ministries/institutions, persons or entities other than reporting entities, and the general public.