Statement by National Election Committee Spokesperson on the official recognition of the candidate registration of seven political parties
On 01 May 2023, the National Election Committee posted a statement by NEC spokesperson on the official recognition of the candidate registration of seven political parties on their official social media site.
According to the statement, National Election Committee has received the candidate registration list from eight political parties. However, after careful revision and consideration, National Election Committee has decided to officially recognize seven political parties.