សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់អ្នកនាំពាក្យ គ.ជ.ប ស្តីពីគណបក្សនយោបាយចំនួន ៧ (ប្រាំពីរ)ត្រូវបានទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការលើការចុះបញ្ជីបេក្ខជនឈរឈ្មោះបោះឆ្នោត
នៅថ្ងៃទី០១ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៣ គណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោតបានបង្ហោះសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់អ្នកនាំពាក្យ ស្តីពីការទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការលើការចុះបញ្ជីបេក្ខជនឈរឈ្មោះបោះឆ្នោតនៃគណបក្សនយោបាយចំនួនប្រាំពីរ នៅលើបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គមផ្លូវការរបស់ខ្លួន។
យោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន គណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោតបានទទួលបញ្ជីឈ្មោះបេក្ខជនមកពីគណបក្សនយោបាយចំនួនប្រាំបី។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ក្រោយការពិនិត្យ និងពិចារណាយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ គណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោតបានសម្រេចទទួលស្គាល់គណបក្សនយោបាយចំនួន ៧ ជាផ្លូវការ។