Statement from the Ministry of Information Spokesperson’s Office on the case of an individual named Uk Mao, who has been charged with 15 different cases
On 22 May 2025, Ministry of Information issued a statement from the Ministry of Information Spokesperson’s Office on the case of an individual named Uk Mao, who has been charged with 15 different cases.
The Ministry of Information observed that in recent days, local and international civil society organizations, as well as some foreign journalists, have reported on an individual named Uk Mao, who has been charged with 15 different cases related to his various legal violations since February 2022 and was arrested for inciting to commit crimes such as public defamation, inciting violence, and illegally encroaching on state forest land. In this regard, the Ministry of Information would like to highlight to the public the following in this statement.