Statement of the chair of the Special ASEAN Foreign Ministers’ Meeting, 27 October 2022, ASEAN Secretariat, Jakarta
On 27 October 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a statement of the chair of the Special ASEAN Foreign Ministers’ Meeting, 27 October 2022, ASEAN Secretariat, Jakarta.
The meeting exchanged extensive views on how to further strengthen the implementation of the 5PC to help solve Myanmar’s crisis, the need to resume Myanmar’s full and normal engagements with ASEAN, the importance of continuing ASEAN community building efforts without disruption, and the ways to facilitate and expedite the delivery of the humanitarian assistance to the people of Myanmar and the early conclusion of the Joint Needs Assessment led by the ASEAN Coordinating Centre for Humanitarian Assistance on disaster management (AHA Centre).