Statement on indigenous women’s issues and challenges on law enforcements and law amendments on forestry and protected areas
On 25 January 2023, the Cambodian Indigenous People Alliance (CIPA) issued a statement on indigenous women’s issues and challenges on law enforcements and law amendments on forestry and protected areas.
Indigenous communities, associations, and organizations consisting of a total of 48 individuals, and 36 women organized a National Consultation Forum on Indigenous Women’s Issues and Challenges on Law Enforcements and two new draft laws on forestry and protected areas, with the participation of the government agencies including Ministries, Parliament, and Senate, along with national and international NGOs and media.