On 03 September 2021, the Ministry of Mines and Energy has posted a media statement on their official social media site relating to MT Strovolos and the cargo of the Kingdom of Cambodia. The official statement wants to clarify to the public about the background of the story, current situation and future action.
The official statement has made it clear that
• The cargo of crude oil on the MT Strovolos belongs to the Kingdom of Cambodia.
• The dispute regarding the payment hire are between the vessel’s owners/managers and the charterer and do not involve the Kingdom of Cambodia
• MT Strovolos illegally left Cambodian waters and took steps to invade detection.
• Various breaches of Cambodian and Indonesian law have been committed and are now the subject of investigation and legal process.