The first and second doses of COVID-19 vaccine (Sinovac) are given to children aged 6 and under 12 years old
On 16 September 2021, the Ministry of Health issued a press release on the first and second doses of COVID-19 vaccine (Sinovac) are given to children aged 6 and under 12 years old.
The COVID-19 Vaccination Commission will provide the first and second doses of COVID-19 vaccination to children aged 6 to under 12 years old in Phnom Penh, Kandal, Sihanoukville and Koh Kong provinces. The campaign will start from September 17, 2021, and the other 21 provinces will start the campaign from September 18, 2021.