The Kingdom of Cambodia will host the Southeast Asian School Meal Coalition Summit to promote human capital development and food system transformation
On 12 November 2024, Ministry of Education, Youth and Sports has issued an announcement “Cambodia will host the Southeast Asian School meal coalition summit to promote human capital development and food system transformation on their social media site.
According to the announcement, the Southeast Asian School Meal Coalition Summit will be held on 18-20 November 2024 in Siem Reap province. The summit was organized by the Ministry of Education, Youth and Sports of the Kingdom of Cambodia, the Government of the Republic of the Philippines and the Government of the Republic of Korea, and was attended by senior leaders of relevant institutions from Southeast Asia, China and Japan.