Cambodia benefits from zero tariffs in RCEP trade deal, sees surge in exports
Cambodia’s exports to the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) countries reached $4.59 billion in the first seven months of this year, marking a significant 21% growth compared to the same period last year, according to data from the Ministry of Commerce. The boost in exports was attributed to the implementation of the RCEP free trade agreement, which has provided trade preferences and almost zero trade tariffs for Cambodian exporters.* …
https://www.khmertimeskh.com/501346937/cambodia-benefits-from-zero-tariffs-in-rcep-trade-deal-sees-surge-in-exports/