Government to revamp porous tax code
The government will scrap its poorly regulated and grossly inefficient estimated-tax regime, which covers mostly small enterprises, and bring all businesses in the Kingdom into the fold of its more-stringent “real” tax regime, leaked documents show.
In an unpublished addendum to the 2016 national budget obtained by the Post, the government acknowledged that the estimated-tax regime was a resource hog, requiring 60 per cent of the state’s tax collectors to collect less than 1 per cent of its total tax revenue. …