A worldwide, 16-day campaign to end violence against women kicked off in Cambodia yesterday, with NGOs, the United Nations and government agencies intensifying their efforts toward preventative measures.
Spanning from yesterday’s International Day for Eliminating Violence against Women and Girls until Human Rights Day on December 10, the “16 Days of Activism to End Gender-Based Violence” is co-sponsored by UN Women and the Ministry of Women’s Affairs in what the former calls a national public stand against abuse. …