Open Development Cambodia (ODC) updated an existing dataset on “Natural protected areas in Cambodia (1993-2023)”
Open Development Cambodia (ODC) updated an existing dataset on “Natural protected areas in Cambodia (1993-2023)” adding 1 new map feature in Stung Treng Province from Sub-decree no. 197 on the establishment of Stung Treng Protection Landscape. This dataset contains data on eight types of protected areas in Cambodia (national park, wildlife sanctuary, protected landscape, multiple uses, natural heritage site, Ramsar site, biosphere reserve, and marine national park) with issuing dates starting from 1993 to 2023. The data was collected from government agencies and non-governmental organizations in both PDF and shapefile formats. Geographic data is encoded in the WGS 84, Zone 48 North coordinate reference system.