Massive deforestation is playing a crucial role in the droughts that have devastated Cambodia. But despite an official ban on timber exports, forests continue to be cut down at a record rate.
The Cambodian government awarded between 30 and 40 logging concessions to private companies during the mid-1990s, temporarily handing over 39% of Cambodia’s total land, according to a report by environmental watchdog Global Witness that exposed the government-linked syndicates driving forest crime. What’s more, the report stated, these companies often operated beyond their legal boundaries and “committed serious human rights abuses against people living inside or adjacent to forest concessions”. ...