On 08 January 2022, the Ministry of Health issued a notification on the 4th COVID-19 vaccination campaign for the target group in Phnom Penh.
The COVID-19 Vaccination Commission will provide the fourth dose of COVID-19 vaccine using Pizer to the leaders of the Royal Government, the Senate, the National Assembly, frontline medical teams (both public and private), government officials, the army, the national police, local authorities, elderly people over the age of 60, embassy staffs, national and international organizations, journalists and members of the Cambodian Artists Association.