Correction and issuance of high school diplomas and provisional high school diplomas
On 10 September 2021, the Ministry of Education, Youth and Sports issued a notification on correction and issuance of high school diplomas and provisional high school diplomas.
Applicant, parents or guardians and representatives of higher education institutions who wish to correct the information on the high school diploma and the provisional high school diplomas, as well as request to repeat that: to have the basis for correction and issuance for second time, applicant, parents, guardians and representatives of higher education institutions are requested to attach some basic documents as shown in this notice.