His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, will participate in the Friends of the Mekong Ministerial Meetings (FoM MM)
On 03 August 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, will participate in the Friends of the Mekong Ministerial Meetings (FoM MM) which will be held on 05 August 2021 via video conference.
This meeting will be chaired by His Excellency Antony Blinken, Secretary of State of the United States, the meeting will see the participation of Ministers and representatives from the Mekong countries and members of the FoM policy dialogue. Under the theme “Recovery and Resilience”, the meeting will mark the 10th anniversary of the FoM cooperation mechanism by reviewing and setting activities and priorities of the cooperation in the coming year.