Joint press release: Ministry of Education, Youth and Sport and UNICEF elevate education in Cambodia with launch of digital platform to advance teacher training
On 18 November 2025, the Ministry of Education, Youth, and Sport (MoEYS) and UNICEF today announced the official launch of the innovative Capacity Development Platform (CDP), a nationwide Learning Management System (LMS) dedicated to Cambodia’s educators. This initiative is set to digitize and formalize teacher training, transform professional growth for teachers, educators, and staff across Cambodia, and ultimately help improve learning for every child.