National campaign under the theme “Jointly responsible for preventing the transmission of COVID-19”
On 16 August 2021, the Ministry of Health issued a press release on national campaign under the theme “Jointly responsible for preventing the transmission of COVID-19”.
The sub-committee on education, training and public relations of the inter-ministerial commission for the fight against COVID-19 has launched a national campaign under the theme “Jointly responsible for preventing the transmission of COVID-19” to raise awareness and increase the participation of individuals, families and communities, as well as citizens, relevant institutions, ministries, other public organizations, local authorities at all levels, departments, specialized units, national and international organizations, non-governmental organizations and all private services join hands to implement the necessary measures laid down by Samdech Hun Sen, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia.