Outcomes of the participation of Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, in the 4th “Asia-Pacific Water Summit” in Kumamoto City, Japan, 23-24 April 2022
On 24 April 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the participation of Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, in the 4th “Asia-Pacific Water Summit” in Kumamoto City, Japan, 23-24 April 2022. Samdech Techo Prime Minister underscored the necessity to work together to manage the resource sustainably for now and in the future through 4 measures.