On 31 October 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release: Cambodia, China prepare for people-to-people exchange year in 2024 on their official website.
According to the press release, His Excellency Sok Chenda Sophea, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, engaged in a productive discussion with his Excellency Wang Wentian, Ambassador of the People’s Republic of China to Cambodia, during the latter’s courtesy call at the Ministry.