Press release: Cambodia, Japan to strengthen and broaden relationship
On 19 January 2023, the Ministry of Foreign Affair and International Cooperation has posted a press release Cambodia, Japan to strengthen and broaden relationship on their official website.
According to the press, His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, and His Excellency UENO Atsushi, Ambassador of Japan to Cambodia, expressed satisfaction with the state of the relationship between the two countries and shared the commitment to deepen the ties, during a courtesy call by the new Envoy on 19 January 2023.