Press release on Cambodia protesting Thailand’s continued violations of Cambodian sovereignty and territorial integrity
On 10 August 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Cambodia protesting Thailand’s continued violations of Cambodian sovereignty and territorial integrity.
The Royal Government of Cambodia would like to strongly protest Thailand’s continued violations of Cambodian sovereignty and territorial integrity along the border. On 06 August 2026, Thai armed forces continued to build new military trenches, encroaching on Cambodian territory at the Thma Da international gate, Thma Da Commune, Veal Veng District, Pursat Province. In addition, on 07 August 2026, the Royal Government of Thailand announced plans to extend Thailand’s national electricity grid to the areas of Takrabei Temple and Phnom333. These actions are an attempt to consolidate Thailand’s illegal occupation of Cambodian territory, in violation of its obligations under existing bilateral treaties and agreements on the delimitation of the land border with Cambodia.