Press release on discovering Cambodia – insight into the business opportunities in Cambodia
On 26 July 2022, the Council for the Development of Cambodia issued a press release on discovering Cambodia - insight into the business opportunities in Cambodia.
The Singapore Business Federation (SBF) and the Council for the Development of Cambodia (CDC), with support from the Embassy of Singapore in Phnom Penh and the Embassy of Cambodia in Singapore, organised a webinar on “Discovering Cambodia – Insight into the Business Opportunities in Cambodia” with the participation of H.E. Mr. Sok Chenda Sophea, Minister attached to the Prime Minister and Secretary General of the CDC, H.E. Ms. Teo Lay Cheng, Singapore Ambassador to Cambodia, and H.E. Mr. Sok Khoeun, Cambodia Ambassador to Singapore. The webinar was attended by some 150 business representatives, including from the Cambodia Chamber of Commerce.