On 28 June 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the incursions of drones into Cambodian airspace constitute a blatant and intolerable violation of Cambodia’s sovereignty and territorial integrity.
The Royal Government of Cambodia has been closely monitoring the recent incidents that occurred at Daklak province, Vietnam and considered the attacks carried out by illegal armed forces on the Police Offices in Ea Tieu and Ea Ktur Communes as acts of terrorism, which posed significant threats to the safety and stability of its friendly neighbour country.