Press release on the irregularities in the preparation and implementation of the fund project of the Teuk Hoat commune administration, Kampong Chhnang province
On 12 August 2026, General Department of Administration issued a press release on the irregularities in the preparation and implementation of the fund project of the Teuk Hoat commune administration, Kampong Chhnang province.
The General Department of Administration, Ministry of Interior would like to inform the public that regarding the irregularities, there have been recent reports on various media and social media platforms regarding the preparation and implementation of the fund project of the Teuk Hoat commune administration, Kampong Chhnang province, where solar poles and lights cost up to 8,000,000 riels each, which is significantly higher than the market price.