Press release on the outcome of the opening ceremony of the “Cambodia-China Tourism Year 2025”, accompanied by the Special Art Performance “Beauty of Cambodia-Jiangsu”
On 26 May 2025, Ministry of Tourism issued a press release on the outcome of the opening ceremony of the “Cambodia-China Tourism Year 2025”, accompanied by the Special Art Performance “Beauty of Cambodia-Jiangsu”.
The Ministry of Tourism, in cooperation with the Embassy of the People’s Republic of China in the Kingdom of Cambodia, Jiangsu Province of the People’s Republic of China, and relevant ministries and institutions, organized the opening ceremony of the “Cambodia-China Tourism Year 2025,” accompanied by the special art performance titled “Beauty of Cambodia-Jiangsu” from May 23-25, 2025.