Press release on the outcomes of the first senior officials’ talks between Cambodia and Australia
On 24 September 2019, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the first senior officials’ talks between Cambodia and Australia.
The meeting was held in a cordial atmosphere and mutual understanding, reflecting shared aspiration to promote fruitful cooperation between Cambodia and Australia bilaterally as well as in multilateral frameworks. Both sides reviewed the development of bilateral relations and expressed great satisfaction that past and ongoing cooperation in various fields has significantly contributed to Cambodia’s socio-economic progress and enhance friendly ties between Cambodia and Australia.